www.lokalmagasinet.no NYHETER | SON NORD-KVARTALET | Kiwi-bygningen på vei til sjøs! Tir 22. mai 2012
Meny
 
 

Dagny Halds skulptur som ønsker alle sjøfarende velkommen til den gamle hollenderstaden Son.

LM-foto: Sturla Strand ©.

Ingen steder er
spennvidden så stor!

På Brygga i Soon Pub er det konstant utforbakke! LM arkivfoto: Svein-H. Strand

Kiwi-bygningen på vei til sjøs!

Publisert 01.09.11 (Av Reidar Johansen. Bilder fra hans historiske samling.)
Et rimelig betent område om dagen: "Son Nord". Politikerne skal stemme over nytt byggeprosjekt den 9. september. Kiwi-bygningen, tidligere Viking Canning og før det Såpefabrikken, skal rives. Skal bygningen sammenlignes med noe kjent i verden, så kanskje "Sons svar på det skjeve tårnet i Pisa". Bygningen faller nemlig 0,5 meter over dens bredde mot vannet.

Viking Canning Co. Ltd. AS ble bygget rundt Såpefabrikken. Det var så som så med fundamentering. Enkelte må holde seg fast i bordkanten når de besøker puben der. Det er ikke nødvendigvis som følge av inntak av mye øl og edlere drikke, nei her er det skikkelig utforbakke! Kiwi-bygningen er på vei til sjøs! Det er nok på høy tid å få skiftet den ut.

Det samme må kunne sies om Victoria-gården. Johs. Stubberud som bygde gården var gjerrig; han sparte på sementen... Når det gjelder lagerbygget inntil Meierigården som før huset frysebokser for Sons befolkning, så har det overlevd sin tid.

Jeg ser fram til en ny bydel i Son og syntes det er betryggende at det er folk med tilhørighet til stedet som står for prosjektet.
 
EN BYDEL MED STORE FORANDRINGER!
Mange bygninger er kommet til siden bildet ble tatt ca 1950. Mange bygninger er revet, noen er brent opp; mye er likt det vi ser i dag. Av det som har forsvunnet følger en liten forklaring etter nummereringen på bildet nedenfor.



1. Snekkerverksted der møbelsnekker Romslo drev produksjon av møbler.

2. Petershuset, der blant annet Edel Johansen drev blomsterbutikk.

3. Woldedammen (senere lekeplass ved gamle Son skole, red. anm.), som på 1800 tallet var drikkevannskilde for Woldegården nedenfor. Dammen var ikke en naturlig dam, men demmet opp i hjørnet t.v.

4. "Cesil"/Fru Strøms pensjonat gikk tapt i en storbrann på midten av 1950-tallet.

5. Villa Rødskjær led samme skjebne som Cesil under brannen på midten av 1950 tallet.

6. Bakgården til Huitfeldtgården.

7. Her lå stallen til Huitfeldtgården som er revet da bildet ble tatt. Grunnmuren til stallene ser vi den dag i dag.

8. Lageret til Ole Hansens kolonialforretning, senere benyttet som drosjegarasje av Johs. Stubberud.


 
I forgrunnen den gamle såpefabrikken som senere ble påbygget for å huse Viking Canning Co. Ltd. AS.

VICTORIA HOTELL!

På branntomten etter Strøms Pensjonat, som på folkemunne het "Cesil", tok et nytt hotell form på slutten av 1950 tallet, Victoria Hotell. Nærmere bestemt 1957 var det byggestart for hotellet med Johs. Stubberud som eier og Jørgen Klokkerud som entreprenør.

De første årene var Solveig Rød driver av hotellet. Eva Stubberud overtok driften i 1962. Eva styrte roret på Victoria i de neste 18 år.



Victoria Hotell i Son. Innfelt mangeårig driver av hotellet, Eva Stubberud.

Victoria hadde 12 rom i 2 etasje, tre rom i kjelleren, spisesal og selskapslokaler i 1 easje.

Her var det ikke snakk om prisstigning og inflasjon. Kr 40,- per døgn kostet det å leie et rom da Eva startet 1962, og kr 40,- per døgn kostet det 18 år etter. Victoria Hotell var ofte benyttet til selskaper og bryllup, så mangt et giftemål i Son er feiret der.

Pensjonister var ofte kundegruppen om vinteren. De flyttet hjem om sommeren når hotellet prioriterte badegjester. Når høsten kom, flyttet pensjonistene tilbake.

Kr 1200,- per måned kostet det for et rom på hotellet. Også denne prisen gjaldt i 18 år. Mange av Sons kjente innbyggere som for eksempel Bulle Dørnberger, Karl Hansen, Randi Balstad, Petter Birkeland med flere "overvintret" på Victoria.
 
RESTAURANT NAUSTET
Restaurant Naustet ble åpnet 1.mai 1972. Petra Skukkestad og Elisabeth Grannemann hadde lenge syslet med tanken om å åpne restaurant i Son.



Fra åpningen av Naustet 1 mai 1972.

Ved Petra Skukkestads død overtok Eva Stubberud sin mors plass, og sammen med den velkjente sangeren og revyartisten Elisabeth Grannemann åpnet hun Naustet i underetasjen på Victoria.

Elisabeth Grannemann var med i ett år før hun flyttet til Stord, der hun åpnet restaurant i Skrivargården, mens Eva Stubberud drev Naustet videre for egen regning i flere år etterpå.

Naustet åpnet og storhetstiden var i gang, spør du meg, i dette lukrative området av Son, til naboenes gru og "vekkelse".


Lokalmagasinet.no (LM) er et uavhengig allment nettmagasin
Ansvarlig redaktør og utgiver: Svein-Harald Strand
Strand Prinfo, Postboks 160, 1556 Son, tlf 64 95 73 48
post@lokalmagasinet.no | www.lokalmagasinet.no
web: info helgeland