|
|
|
Dagny Halds skulptur som ønsker alle sjøfarende velkommen til den gamle hollenderstaden Son.
LM-foto: Sturla Strand ©.
|
|
|
Kommunen fikk 30 flere ansatte i fjor
Skolene er blant dem som har fått den største andelen nye stillinger på kommunalsektoren landet over. Men nå varsler mange kommuner kutt i skolebudsjettene
ILLUSTRASJONSFOTO: Newswire
Publisert 12.03.08 (LM – Reporter Svein-H. Strand) På landsbasis har det vært en kraftig vekst i de kommunale aktiviteter rettet mot innbyggerne. Dette har gitt 14 000 flere sysselsatte i kommunesektoren i løpet av ett år, ifølge departementet. Vestby er representativ for denne trenden. Personer som mottok lønn fra kommunen økte i fjor med ca 30, til 1046 ved årsskiftet.
Det eksakte antallet personer og årsverk varierer fra uke til uke, grunnet vikarer for sykmeldte, reduksjon og utvidelse av stillinger etc.
Det opplyser personal- og organisasjonssjef i Vestby kommune, Rune Sletner, til Lokalmagasinet.no.
Barnehager, skoler og pleie- og omsorg drar avgårde med flest nye stillinger i kommunesektoren landet over. Det gjelder også i Vestby, bekrefter Sletner.
– Vi øker i antall innbyggere og antallet ansatte i perioden fra 1. januar 2007 til 1. januar 2008. Mest fordi vi har bygget ny barnehage på Grevlingen og styrket blant annet hjemmetjenesten og sykefraværsoppfølging med stillinger.
– Hvor mange ansatte har kommunen, alt i alt?
– Vi hadde ved årsskiftet 1046 personer om mottok lønn. Mange av disse jobber i mindre stillinger, slik at vi til sammen hadde 695 årsverk, konkluderer organisasjons- og personalsjefen.
KUTT I SKOLEBUDSJETTET?
Men ting kan skje med kommunale stillinger i år. Fire av ti norske kommuner sier nemlig at de må kutte i skolebudsjettene i år. Det viser en undersøkelse meningsmålingsinstituttet Norgesbarometeret har gjort for Utdanningsforbundet, melder NRK i dag.
Én av tre kommuner sier dette vil gå ut over antallet lærere.
– Det betyr at elevene får mindre hjelp. Vi får mindre timer til gruppedeling og til å drive med spesialundervisning, og dette vil gå ut over de fremmedspråklige, sier rektor Hans Olav Rike på Grim skole i Kristiansand til NRK. Han har forberedt seg på å si opp fire til seks lærere, og mener dette vil ramme de aller svakeste elevene.
I Halden kommune foreslår rådmannen, ifølge NRK, å kutte ti millioner kroner i skolebudsjettet, noe som innebærer at 24 lærere må gå.
|
|