|
|
|
Etter et opphold i LM-arkivet er det på plass igjen, bildet av Dagny Halds skulptur som ønsker alle sjøfarende velkommen til den gamle hollenderstaden Son.
LM-foto: Sturla Strand ©.
|
|
|
SKRIVER BOK om Alf Knudsen
Fra en av turene som Franck-Nielsen og Knudsen har gjennomført til bevarte konsentrasjonsleire og minnesmerker som ledd i arbeidet med boka.
FOTO: Johannes Brattli
Publisert 17.01.08 00:55. Sist endret 12:17. (LM – Svein-H. Strand) Historien om soningen Alf Knudsen (84), hans opplevelser i tyskernes konsentrasjonsleire og hans innsats for å formidle den dystre historien til bl.a. skoleelever, skal bli bok.
Øystein Franck-Nielsen, Son, til daglig journalist i Vårt Land, er allerede kommet langt med manuskriptet, og til høsten kommer boka ut på forlaget Cappelen Damm.
– Det har vært en drøm å jobbe sammen med ham, sier forfatteren, som har hatt én dag permisjon i uka for å arbeide med bokprosjektet siden samarbeidet startet på sensommeren i 2006.
I tillegg til samtalene har de sammen reist to ganger ned til de bevarte konsentrasjonsleire og minnesmerker som er knyttet til historien om Alf Knudsen. Enda en tur til Polen og Tyskland gjenstår.
|
|