www.lokalmagasinet.no ELDRE DEBATTSAKER | Ligg lavt i Son havn! Lør 19. mai 2012
Meny
 
 

Dagny Halds skulptur som ønsker alle sjøfarende velkommen til den gamle hollenderstaden Son.

LM-foto: Sturla Strand ©.

Ingen steder er
spennvidden så stor!

Ligg lavt i Son havn!

Publisert 03.12.08 (LM Leserbrev fra Jostein E. Haugh) Administrasjonens forslag til budsjett for 2009 vil øke havneleien med 22 prosent for brukerne. Som representant for brukerne, snart tusen i tallet, kunne jeg ikke stemme for et slikt budsjett i mandagens møte! Det er heller ikke sikkert at havnekassa kan avvikle ”leiekontraktene”, for deretter å komme med en ny.

♦ I 2004 vedtok kommunestyret en årlig overføring fra havnekassa til kommunekassa på 700 000 kr, noe som resulterte i en økning i plassleia på 35 prosent.

Med en årlig prisstigning på 4 prosent, pluss 22 prosent påslag i leieprisen for neste år, kommer vi opp i en økning på 85 prosent for plassene over en fireårsperiode!

Sett i forhold til den forventede prisstigningen i samfunnet disse årene, så er vel dette litt drøyt, særlig når tilbudet til brukerne ikke skal bli vesentlig forbedret.

VIL FÅ 14 MILLIONER KR I GJELD

Omleggingen som nå foreslås betyr at havna må ta opp et lån på over 8,176 millioner kr for å tilbakebetale forskuddsleier og innskudd, samt investeringer. Totalt vil havna da ha 14 millioner kr i gjeld!

En lånerente på 7 prosent (dagens rente til kommunen) av 8,176 millioner, er 572 320 kr, pluss avdrag over ti år, gir 800 000 kr. Til sammen 1,372 milloner kr, som vil belaste havnas driftbudsjett tilsvarende.


EN LØSNING UTEN Å ØKE UTGIFTENE

Å oppta et dyrt lån når havnekassa har et ”gratis”, ikke rentebærende lån fra brukerne, kan ikke være nødvendig!

En ordning hvor brukerne får fradrag på plassleia over f.eks. to til tre år ved avvikling av dagens ordning, kan være en løsning uten å øke utgiftene i havna.

Dette vil redusere inntektene noe, men renteutgiftene vil ikke komme! Denne ordningen er ikke til hinder for at leieprisen per breddemeter harmoniseres, slik at alle betaler det samme etter hvert. Denne jobben må jo gjøres uansett!

Min kommentar (i møtet, red. anm.) til at havnesjefen muligens bør "roe`n ned litt", står i forhold til hans etter eget utsagn manglende kunnskap om havnedrift! Jeg lærer noe nytt hver dag, sier`n ...

En ny direktør bør kanskje områ seg litt før han iverksetter de store forandringene! Dessuten
han har bare permisjon fra sin jobb i politiet.

HAVNA OG FINANSKRISEN
Vi er nå inne i en internasjonal økonomisk krise som vi ennå ikke ser resultatet av eller enden på. Jeg synes derfor at dagens noe ekspansive forslag til havnebudsjett bør reduseres til et minimum.

Det bør ikke ansettes flere på havnekontoret, og investering til nytt datasystem, internettsider og eventuell ekstra brygge(r) ved SPA-hotellet må utsettes. Det som trenges for å yte brukerne service og drive vedlikehold, er ny motor til havnebåten og VHF-radio!

JOSTEIN E. HAUGH
Son

Lokalmagasinet.no (LM) er et uavhengig allment nettmagasin
Ansvarlig redaktør og utgiver: Svein-Harald Strand
Strand Prinfo, Postboks 160, 1556 Son, tlf 64 95 73 48
post@lokalmagasinet.no | www.lokalmagasinet.no
web: info helgeland